wróc do listy wiadomości

Informacja na temat dowodów osobistych.

2019-02-27 12:52:05

W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną (e-DOWÓD) informujemy, że w piątek 01.03.2019 r. załatwienie wszelkich spraw dotyczących dowodów będzie możliwe tylko do godz.11:30. Od godziny 12:00 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych

Plastikowa karta wyposażona będzie w elektroniczny chip, na którym zostaną zapisane dane właściciela. Elektroniczny dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (na przykład bankami).

UWAGA! Wdrażanie przez Ministerstwo Cyfryzacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną związane jest z planowanymi przerwami technicznymi.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza twoją tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw.

Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m.in.:

• logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP),
• elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty),
• korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

Zdecyduj, czy chcesz podpis osobisty w e-dowodzie. Jeśli tak, zaznacz to we wniosku.

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe.

WAŻNE! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny – nie musisz go wymieniać.

E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dowód osobisty. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie). CAN będzie ci potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto chroni twój e-dowód, żeby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie twoich danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

Więcej o e-dowodzie na https://www.gov.pl/web/e-dowod

AKTUALNOŚCI

2019
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ogłoszenia