wróc do listy wiadomości

Dożynki w Przeciszowie - 27.08.2017

2017-09-08 10:59:07

Święto plonów zajmuje szczególne miejsce w polskim kalendarzu. To nie tylko piękny obrzęd, który wyrasta z naszej historii, to także przypomnienie wielowiekowych zasług polskiej wsi i dokonań jej gospodarzy. Dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim tym, którzy trudem pracy na roli wypełniają obowiązek wobec ziemi i innych ludzi. W Przeciszowie to ważne wydarzenie odbyło się w niedzielę, 27 sierpnia. Fotogaleria z imprezy w rozwinięciu tej wiadomości.

 

Zanim na trawie boiska w Przeciszowie rozpoczęła się część oficjalna, a potem rozrywkowa, rolnicy, mieszkańcy Przeciszowa, władze i zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony.

Z kościoła Parafialnego w Przeciszowie, gdzie poświęcono wieńce i chleby, wyruszył korowód objazdowy Koła Gospodyń Wiejskich. Uroczyste otwarcie Święta Plonów odbyło się o godz. 16.00 na stadionie Przeciszovi, symbolicznymi kłuskami i ciastem drożdżowym wszystkich przybyłych gości witały Panie z KGW a oficjalnego otwarcia części obrzędowej dokonał Wójt Gminy Przeciszów Bogdan Cuber.

Dożynki to ważny dzień nie tylko dla rolników i mieszkańców wsi, jest to symboliczne święto przypominające, że każdy z nas korzysta z efektów rolniczego wysiłku. Symbolem dożynek jest wieniec z kłosów zbóż i tradycyjny bochen chleba z tegorocznej mąki, który w tym roku został złożony na ręce przedstawicieli Kółka Rolniczego w Przeciszowie Pani Marii Wilczak i Pana Stanisława Łabzy. Po oficjalnych wystąpieniach gości i Koła Gospodyń Wiejskich wystąpił Zespół SAME SWOJE oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przeciszowie. Następnie swoim nowym repertuarem uroczystości dożynkowe uświetnił Zespół ŚPIEWAJĄCE JEZIORA pod kierownictwem Pani Urszuli Daczyńskiej oraz chór BELCANTO wraz ze swoim dyrygentem Panią Iwoną Bernaś. Ostatnim punktem dożynkowych obchodów była zabawa taneczna z zespołem TALIZMAN.

W czasie uroczystości dożynkowych częstowano chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dzieci zjeżdżały na dmuchańcach, malowały buźki, wyplatały miniaturowe koszyczki z wikliny, lepiły dzbanki z gliny.

W imieniu Organizatorów dziękujemy sponsorom i wszystkim pozostałym osobom za ogrom pracy poświęconej w przygotowanie i organizację tegorocznych Dożynek:

1. Gospodarz dożynek – Kółko Rolnicze w Przeciszowie

2. Piekarnia Cukiernia MAJA Tomasz i Kazimierz Stańczyk ze Spytkowic

3. Piekarnia Jolanta Hajduk, Magdalena Hajduk-Jurczyk z Przeciszowa

4. Piekarnia Senderów ze Spytkowic

5. Piekarnia Jan Suślik, Miejsce

6. Kwiatosfera Katarzyna Trębacz

7. Kierownik Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – Józef Śliwa z pracownikami

8. Sołtys sołectwa Przeciszów Władysław Kozub

9. Sołtys sołectwa Las Krzysztof Gałuszka

10. Zespół Same Swoje z Przeciszowa

11. Kolo Gospodyń Wiejskich w Przeciszowie

12. Samorządowe Przedszkole w Przeciszowie

13. Zespół „Śpiewające Jeziora”

14. Chór Belcanto z Przeciszowa Podlesia

15. Pszczelarstwo Wiesława i Zygmunt Kurzak

16. Maria Wilczak

17. Ryszard Szymonik

18. Jan Oleksy

19. Halina i Andrzej Stokłosa

20. Magdalena i Łukasz Całus

21 Paweł Całus

22. Andrzej Michałek

23. Jerzy Michałek

24. Emil Stokłosa

25. Łukasz Kania

26. Zbigniew Gil

27. Marek Augustyn

28. pracownikom porządkowym Urzędu Gminy oraz p. Bogdanowi Bartuś i Andrzejowi Szatan a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek

 

Galerie

AKTUALNOŚCI

2018
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ogłoszenia